Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Bajeczka Wielkanocna

Dzień dobry Bratki!!!

Witamy Was bardzo serdecznie na zajęciach zdalnych . Jak wiecie aktualna sytuacja w Polsce nie pozwala nam na spotkania w przedszkolu i wspólne uczestnictwo w zajęciach grupowych. Nie martwcie się! Od dzisiaj będziemy spotykać się online. Codziennie wyślemy wam propozycje zajęć, które będziecie mogli wykonać w domu wraz z rodzicami.

Dzisiaj temat naszych zajęć to : „Bajeczka wielkanocna”.

Na początek otwórzcie karty pracy, cz. 3 na stronie 61. Obejrzyjcie obrazki. Zaznaczcie dziewięć różnic między nimi. Na pewno poradzicie sobie świetnie!

Jak już to zrobicie to zapraszamy na Ćwiczenia Poranne:

Ćwiczenia dużych grup mięśniowych Przedświąteczne porządki.

Naśladujemy odkurzanie, trzepanie dywanów, mycie okien i wycieranie kurzu z mebli znajdujących się na różnej wysokości.

Ćwiczenie nóg Po schodach.

Naśladujemy zbieganie po schodach. Biegniemy w miejscu, z wysokim unoszeniem kolan. Potem wchodzimy po schodach – maszerując w miejscu, z wysokim unoszeniem kolan i z przechylaniem się na boki.

Czworakowanie Zajączki wielkanocne.

Naśladujemy sposób poruszania się zajączków – opieramy całe dłonie na podłodze, podciągamy nogi do rąk. Co pewien czas zatrzymuje my się i wykonujemy przysiad, palce wskazujące trzymamy przy uszach, rozglądamy się na boki. Potem zmieniamy kierunek poruszania się.

Marsz Spacer baranków.

Maszerujemy i powtarzamy tekst wypowiadany przez rodziców:

Bielutkie baranki sobie spacerują, na Wielkanoc wyczekują, trzymając rękę przy oczach, rozglądają się na boki, cicho pobekując: Bee, bee, bee.

A teraz posłuchajcie opowiadania Agnieszki Galicy „Bajeczka wielkanocna”, którą przeczytają wam wasi rodzice:

Wiosenne Słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęły wychylać się z pączków. − Jeszcze chwilę – mruczały wierzbowe Kotki. – Daj nam jeszcze pospać. Dlaczego już musimy wstawać? A Słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło: − Tak to już jest, że musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty. Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotek, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka − puk, puk! I przygrzewało mocno. Obejrzyj obrazki. Zaznacz dziewięć różnic między nimi. 61 percepcja wzrokowa, przeliczanie, wiedza ogólna 98 − Stuk, stuk! – zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki Kurczaczek. Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką. − Najwyższy czas – powiedziało. – To dopiero byłby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc. Teraz Słońce zaczęło się rozglądać dookoła po łące, przeczesało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę. − Co się stało, co się stało? – Zajączek przecierał łapką oczy. − Już czas, Wielkanoc za pasem – odpowiedziało Słońce – a co to by były za święta bez wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś. − Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące. − Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie. − Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki. I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwoneczkiem na szyi. − To już święta, święta – szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę: − W wielkanocny poranek dzwoni dzwonkiem Baranek, a Kurczątko z Zajączkiem podskakuje na łące. Wielkanocne Kotki, robiąc miny słodkie, już wyjrzały z pączka, siedzą na gałązkach, kiedy będzie Wielkanoc, wierzbę pytają.

Porozmawiajcie z rodzicami na temat tego opowiadania. Pomocne będą wam poniższe pytania:

− Dlaczego słonko obudziło wierzbowe kotki?

− Jakie zwierzątka potem obudziło?

− Dlaczego słonko obudziło zajączka i baranka?

 

Pobawcie się z rodzicami w zabawę Prawda czy fałsz?

Posłuchajcie zdań wypowiadanych przez rodzica. Jeżeli, według was zdania są prawdziwe, wstańcie, a gdy uważacie, że nie są prawdziwe                      (są fałszywe), tupcie nogami w podłogę.

Pisanki to ozdobione jajka.

Do wielkanocnego koszyka obok pisanek kładziemy warzywa.

Baranek wielkanocny może być z ciasta.

Cukrowe zajączki robimy z pietruszki.

W czasie Wielkanocy dzielimy się jajkiem.

Święta wielkanocne są w zimie.

Bazie rosną na wierzbie.


Na koniec pokolorujcie wybrany rysunek:

baranka, kurczątka, zajączka lub gałązki z wierzbowymi baziami.

\

 

Bawcie się dobrze, pozdrawiamy i tęsknimy

Wasze Panie

Anitka i Ewa