Bajeczka Wielkanocna
Dzień dobry Bratki!!!
Witamy Was bardzo serdecznie na zajęciach zdalnych . Jak wiecie aktualna sytuacja w Polsce nie pozwala nam na spotkania w przedszkolu i wspólne uczestnictwo w zajęciach grupowych. Nie martwcie się! Od dzisiaj będziemy spotykać się online. Codziennie wyślemy wam propozycje zajęć, które będziecie mogli wykonać w domu wraz z rodzicami.
Dzisiaj temat naszych zajęć to : „Bajeczka wielkanocna”.
Na początek otwórzcie karty pracy, cz. 3 na stronie 61. Obejrzyjcie obrazki. Zaznaczcie dziewięć różnic między nimi. Na pewno poradzicie sobie świetnie!
Jak już to zrobicie to zapraszamy na Ćwiczenia Poranne:
• Ćwiczenia dużych grup mięśniowych Przedświąteczne porządki.
Naśladujemy odkurzanie, trzepanie dywanów, mycie okien i wycieranie kurzu z mebli znajdujących się na różnej wysokości.
• Ćwiczenie nóg Po schodach.
Naśladujemy zbieganie po schodach. Biegniemy w miejscu, z wysokim unoszeniem kolan. Potem wchodzimy po schodach – maszerując w miejscu, z wysokim unoszeniem kolan i z przechylaniem się na boki.
• Czworakowanie Zajączki wielkanocne.
Naśladujemy sposób poruszania się zajączków – opieramy całe dłonie na podłodze, podciągamy nogi do rąk. Co pewien czas zatrzymuje my się i wykonujemy przysiad, palce wskazujące trzymamy przy uszach, rozglądamy się na boki. Potem zmieniamy kierunek poruszania się.
• Marsz Spacer baranków.
Maszerujemy i powtarzamy tekst wypowiadany przez rodziców:
Bielutkie baranki sobie spacerują, na Wielkanoc wyczekują, trzymając rękę przy oczach, rozglądają się na boki, cicho pobekując: Bee, bee, bee.
A teraz posłuchajcie opowiadania Agnieszki Galicy „Bajeczka wielkanocna”, którą przeczytają wam wasi rodzice:
Wiosenne Słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęły wychylać się z pączków. − Jeszcze chwilę – mruczały wierzbowe Kotki. – Daj nam jeszcze pospać. Dlaczego już musimy wstawać? A Słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło: − Tak to już jest, że musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty. Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotek, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka − puk, puk! I przygrzewało mocno. Obejrzyj obrazki. Zaznacz dziewięć różnic między nimi. 61 percepcja wzrokowa, przeliczanie, wiedza ogólna 98 − Stuk, stuk! – zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki Kurczaczek. Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką. − Najwyższy czas – powiedziało. – To dopiero byłby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc. Teraz Słońce zaczęło się rozglądać dookoła po łące, przeczesało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę. − Co się stało, co się stało? – Zajączek przecierał łapką oczy. − Już czas, Wielkanoc za pasem – odpowiedziało Słońce – a co to by były za święta bez wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś. − Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące. − Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie. − Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki. I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwoneczkiem na szyi. − To już święta, święta – szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę: − W wielkanocny poranek dzwoni dzwonkiem Baranek, a Kurczątko z Zajączkiem podskakuje na łące. Wielkanocne Kotki, robiąc miny słodkie, już wyjrzały z pączka, siedzą na gałązkach, kiedy będzie Wielkanoc, wierzbę pytają.
Porozmawiajcie z rodzicami na temat tego opowiadania. Pomocne będą wam poniższe pytania:
− Dlaczego słonko obudziło wierzbowe kotki?
− Jakie zwierzątka potem obudziło?
− Dlaczego słonko obudziło zajączka i baranka?
Pobawcie się z rodzicami w zabawę Prawda czy fałsz?
Posłuchajcie zdań wypowiadanych przez rodzica. Jeżeli, według was zdania są prawdziwe, wstańcie, a gdy uważacie, że nie są prawdziwe (są fałszywe), tupcie nogami w podłogę.
Pisanki to ozdobione jajka.
Do wielkanocnego koszyka obok pisanek kładziemy warzywa.
Baranek wielkanocny może być z ciasta.
Cukrowe zajączki robimy z pietruszki.
W czasie Wielkanocy dzielimy się jajkiem.
Święta wielkanocne są w zimie.
Bazie rosną na wierzbie.
Na koniec pokolorujcie wybrany rysunek:
baranka, kurczątka, zajączka lub gałązki z wierzbowymi baziami.
\
Bawcie się dobrze, pozdrawiamy i tęsknimy
Wasze Panie
Anitka i Ewa