Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Co słychać w gospodarstwie

Dzień dobry kochane Słoneczniki!!!

Witamy Was pięknie w kolejnym czerwcowym tygodniu nauki zdalnej. Mamy nadzieję, że weekend spędziłyście wyjątkowo aktywnie i miło. W tym tygodniu będziemy zajmować się kręgiem tematycznym „Zwierzęta na wsi i w domu”.

Pora zatem na ćwiczenia poranne ze zwierzątkami w roli głównej. Pierwsze ćwiczenie „Koci grzbiet” – podczas, którego będziemy ćwiczyć mięśnie grzbietu. Dzieci w klęku podpartym opuszczają głowę i robią głęboki wdech, wypychając kręgosłup do góry. Wytrzymują kilka sekund, następnie unoszą głowę ku sufitowi i wyginają kręgosłup do dołu. Wytrzymują kilka sekund. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy.

„Mały piesek” – zabawa z elementem rzutu. Dziecko w pozycji klęku podpartego rzuca małą piłeczkę jedną ręką przed siebie, przemieszcza się do worka nie zmieniając pozycji i rzuca go dalej.

Pora teraz na zabawę dydaktyczną, rozwijającą kompetencje językowe „Jakie to zwierzę?”. Do zabawy zaproście także swoich domowników. Dziecko opisuje własnym słowami wybrane przez siebie zwierzę. Zadaniem pozostałych uczestników zabawy jest odgadnięcie nazwy zwierzęcia. Ustalcie propozycje zwierząt, o których będzie mowa (krowa, koń, osioł, mysz, kot, pies, świnia, kura, gęś, pszczoła, owca, koza, kogut).

Rolnik – kto to taki?

Drogie dzieci czy wiecie, czym zajmuje się rolnik? Porozmawiajcie na ten temat ze swoimi domownikami.

Rolnik, to osoba, która uprawia ziemię. Przygotowuje ziemię do sadzenia, wysiewa nasiona, dogląda wzrostu roślin, pielęgnuje i zabezpiecza rośliny przed szkodnikami, zbiera plony i je sprzedaje. Praca rolnika jest ciężka, uzależniona od pory roku i od pogody. Rolnik musi wiedzieć jaką ma glebę i co w niej najlepiej wyrośnie, jakich użyć nawozów i jakich maszyn do określonej uprawy. Rolnik korzysta w swojej pracy z różnych maszyn i pojazdów takich jak:  ciągnik, kombajn, siewnik, sadzarka, rozrzutnik do obornika, brona do spulchniania ziemi. Rolnicy dbają o to, aby ludzie mieli co jeść. Bez ich pracy nie byłoby chleba, ciasta, pizzy, frytek, popcornu, cukru, sezamków, oleju i oliwy, ketchupu i sosu pomidorowego. Rolnicy bardzo często oprócz uprawy ziemi hodują także zwierzęta. W swoich gospodarstwach mogą hodować kury, krowy, konie, świnie, kaczki, indyki, króliki. Ponieważ zwierzętami trzeba zajmować się codziennie, rolnicy nie mają wolnej soboty, ani niedzieli, a najwięcej pracy mają latem czyli w wakacje, bo wtedy dojrzewają plony.

„Pszczoły pożyteczne zwierzęta” – jak powstaje miód:

https://www.youtube.com/watch?v=ZK8dP_cS3jE

Posłuchajcie ciekawostek o pszczołach…

Pszczoły to niezwykła zwierzęta. Małe, ale bardzo pożyteczne i wyjątkowe. Pokryte są ogromną ilością włosków.  Podczas, gdy przeciętny człowiek ma na głowie ok. 100 tyś włosków, mała pszczółka ma ich na swoim ciele 3 miliony. Jedna pszczoła może przez całe swoje życie wyprodukować 1/12 łyżeczki miodu. To bardzo mało. Na szczęście pszczół jest bardzo dużo. Żyją w rojach. Jeden rój to ok. 20 tyś pszczół, choć zdarzają się i większe. Pszczoły porozumiewają się między sobą za pomocą tańców i wydawania dźwięków. W czasie lotu ten drobny owad wykonuje około 400 ruchów skrzydłami na sekundę.

 

Kochani teraz zapraszamy do pracy w Waszych KP4s. 66 „Od ziarenka do bochenka”. Waszym zadaniem będzie opisać obrazki historyjki, ustalić prawidłową kolejność obrazków i wkleić brakujące. Na koniec opowiedzcie całą przedstawioną historyjkę. Zwracajcie uwagę na poprawną budowę zdań. Odpowiedzcie, dlaczego historyjka nosi tytuł „Od ziarenka, do bochenka”.

Filmik edukacyjny link o powstaniu mąki

https://www.youtube.com/watch?v=99wOP1R-9r8

Kochani zapraszamy także do ćwiczenia w KP4 ze strony 67

Ćwiczenia mięśni warg i języka „Smaczny miodek”

Kochani wyobraźcie sobie talerz posmarowany słodkim miodem, albo poproście rodziców o łyżeczkę miodku posmarowanego na talerzyku. Wasze zadanie będzie polegało na tym, abyście wylizały cały miód (wysuwanie języka z buzi, ruchy z dołu do góry), oblizały się (okrężne ruchy języka przy szeroko otwartej buzi w prawą i w lewą stronę), zlizały miód z brody, spróbowały zlizać miód z nosa, wyczyściły językiem policzki, podniebienie i dziąsła, chwilę na przemian pomlaskały i pocmokały.

Praca plastyczna „Pszczółka” ( wykonajcie pszczółkę z rolki po papierze).

Życzymy miłego dnia, pozdrawiamy Wasze Panie!!!