Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Gwiazdy, gwiazdeczki...

Dzień dobry nasze kochane Niezapominajki! Witamy Was we czwartek, 15 kwietnia. Jak już na pewno wiecie, w poniedziałek widzimy się w przedszkolu:) Mamy nadzieję, że cieszycie się, bo my bardzo się za Wami stęskniłyśmy! 

Tymczasem, rozpoczynamy nasze zajęcia. Na początek piosenka. Posłuchajcie.

https://www.youtube.com/watch?v=1Uz9NqDV5ZM

Wiecie, że po dniu mamy noc, a po nocy dzień. Posłuchajcie wiersza Doroty Gellner "Gwiazda"

Gwiazda z miną                                                                               

uśmiechniętą

tupie w górze 

złotą piętą.

Bez latarki 

i bez świeczki

chodzi nocą

na wycieczki.

Chodzi, chodzi 

aż do rana,

no i świeci 

sobie sama!

A teraz powiedzcie co robi gwiazda? Kiedy na niebie widzimy gwiazdy?

Gdy patrzy się na niebo w nocy, można zobaczyć wiele gwiazd. Przypominają one niewielkie światełka, które delikatnie drgają. Pomyślcie, że leżycie na trawie! Spójrzcie w górę! Wyciągnijcie przed siebie dłonie! Wyobraźcie sobie, że są one gwiazdami. Poruszajcie palcami! Czy nie stały się one podobne do gwiazd? Czy nie wydaje się, że one migocą? 

Teraz ułóżcie się tyłem („na plecach”) na całej powierzchni pokoju. Patrząc na sufit, wyobraźcie sobie, że jest on nocnym niebem. Każdy, delikatnie poruszając palcami, naśladuje migotanie gwiazd.

Na pewno doskonale naśladowaliście gwiazdki! One rzeczywiście wspaniale migotały. Popatrzcie dziś wieczorem na niebo! Przekonajcie się, czy gwiazdy naprawdę wyglądają tak, jak drgające światełka!

Wyobraźcie sobie, co stałoby się, gdyby niektóre gwiazdy połączono liniami! Tak! Wtedy na niebie powstałyby rysunki. Ludzie od dawna wyobrażali sobie coś takiego. Zobaczcie, jak to wygląda:

Te gwiazdy polączone liniami to gwiazdozbiory.

Teraz będzie nam potrzebny wiersz Ewy Szelburg - Zarembiny "Idzie niebo ciemną nocą", bo mamy dla Was zabawę w przeliczanie.

 

 

 

 

 Idzie niebo ciemną nocą, ma w fartuszku pełno gwiazd.          

Gwiazdki świecą i migocą, aż wyjrzały ptaszki z gniazd

 

Jak wyjrzały, zobaczyły, to nie chciały dłużej spać,.

kaprysiły, grymasiły, żeby im po jednej dać!

 

Gwiazdki nie są do zabawy, bo by nocka była zła. 

Ej! Usłyszy kot kulawy! Cicho bądźcie!...A, a, a...

 

Teraz z pomocą rodziców wytnijcie 5 gwiazdek. Połóżcie gwiazdy na dywanie. Rodzic recytuje wiersz, a potem pyta dziecko, ile jest wszystkich gwiazdek. Liczymy razem , następnie chowamy 1 gwiazdkę, dziecko liczy. Potem chowamy 2 gwiazdki, dziecko liczy i tak dalej. Możemy również bawić się w dodawanie gwiazdek. W przedszkolu dzieci świetnie sobie z tym radzą:)) 

Praca plastyczna na dziś to rysunek nocnego nieba, dowolną techniką ( może ktoś z pomocą rodziców zrobi gwiazdki ze stempelków z ziemniaka?)

Praca może być również ilustracją do wiersza " Idzie niebo ciemną nocą":)

Chętni mogą dodatkowo zrobic lub narysować dowolny gwiazdozbiór:))

Na dziś to już wszystko, do zobaczenia w poniedziałek w przedszkolu. 

Wasze panie Kasia i Ania:))