Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Jak najlepiej spędzać wolny czas?

Dzień dobry kochane Słoneczniki!!!

Wszystkie dzieci wyspane i gotowe do zabawy i nauki w nowym tygodniu. Mamy nadzieję, że tak.  W tym tygodniu pobawimy się w „małych odkrywców” i w ten sposób będziemy poznawać i odkrywać świat. Zapraszamy Was również bardzo serdecznie do odwiedzania naszego przedszkolnego profilu Facebook, gdzie również tematyka tygodnia poświęcona jest okrywaniu świata.

Na dobry początek pobawcie się ze swoimi domownikami w zabawę „Powitanieodkrywców”. Powitajcie się zbliżając do siebie swoje ręce, głowę, kolano, czoło, stopę, łokieć, ucho.

Następna zabawa to „Ciekawość odkrywców”.  Połóżcie się na brzuchu na dywanie. Na sygnał rodzica np. klaśnięcie unoście górną część tułowia i ręce, a z dłoni wykonujcie lornetkę – przyglądajcie się otoczeniu, a następnie powróćcie do leżenia.

Posłuchajcie teraz opowiadania R. Piątkowskiej „Bajka”, poznajcie sposoby aktywnego spędzania wolnego czasu.

Kiedy w domu nagle zgasło światło, a co gorsza wyłączył się telewizor, powstało wielkie zamieszanie. Rozległy się okrzyki:

-Co się stało?

-Znów nie ma prądu?

-Gdzie są świeczki           

- Auu moje kolano! Kto tu postawił to krzesło?!

Po chwili, gdy mama znalazła świeczki i zapałki w pokoju zrobiło się trochę jaśnie. Widać było Mateuszka, który siedział nadąsany i narzekał:

- Dopiero co włączyłem komputer i zacząłem grać. Tak dobrze mi szło. Mój wojownik zdobył pierwsze punkty o nagle wszystko zgasło. Teraz cały wieczór będzie do bani.

W świetle świecy widać było też Malwinkę. Bawiła się pilotem od telewizora i też marudziła:

- Za chwilę zaczyna się moja ulubiona dobranocka. Zamiast oglądać bajkę, będę tu siedzieć i konać z nudów.

-Niekoniecznie - stwierdziła mama. To, że nie działa telewizor i komputer wcale nie oznacza, że musicie się nudzić.

- O nie, nie. Nie będę teraz odrabiał zadań. Jest za ciemno i nic nie widzę – zapewnił Mateusz i pomyślał, że to jest jedyna dobra strona braku prądu.

- Aleja wcale nie chcę zapędzić Was do nauki – powiedziała mama. Pomyślałam raczej, że sami możecie wymyśleć jakąś bajkę na dobranoc.

- Sami? – zdziwił się Mateuszek. A o czym miała być ta bajka?

- O czym tylko chcecie uśmiechnęła się mama.

- Ja już wiem! W tej bajce musi być królewna w pięknej różowej sukience złotej koronie. Na imię może mieć tak jak ja – zaproponowała Malwinka.

- No i ta królewna – tu Mateusz spojrzał znacząca na siostrę – jest uparta jak osioł, a jak coś się jej nie podoba, to okropnie piszczy i w ogóle jest jędzowata.

- Nieprawda, królewna jest śliczna i bardzo mądra. Nawet jak czasem sobie popiszczy, to dlatego, że ma nieznośnego brata, królewicza Mateusza! – wrzasnęła Malwina.

- Bardzo ciekaw dobranocka -  westchnęła mama – Macie jakieś pomysły, co było dalej?

- Dalej było tak. Piękna jak nie wiem co królewna spacerowała po ogrodzie i wąchała kwiaty-zaczęła Malwina, ale Mateusz jej przerwał i dokończył po swojemu:

- I kiedy ona się obija, jej sprytny brat wpadł na świetny pomysł, że skoro Malwina musi czasem popiszczeć, to najlepiej, żeby została piosenkarką.

- Tak, tak – ucieszyła się Malwinka – i królewna założyła korale, buty na wysokich obcasach, wzięła mikrofon i zaśpiewała:

„Były raz sobie cztery słonie, każdy kokardę miał na ogonie”

- A brat królewny przygrywała jej na bębnie – Mateusz stukał głośno łyżeczką w stół.

- Potem jeździli na koncerty i wszyscy poddani bili im brawo. Niektórzy rzucali nawet na scenę kwiaty i pluszowe misie. – Malwinie coraz bardziej podobała się ta bajka.

- Na szczęście brat królewny bardzo głośno bębnił, więc trochę zagłuszał, jej śpiew – dorzucił Mateusz.

- Mów sobie co chcesz - tu Malwina całkiem nie po królewsku pokazała bratu język, na szczęście w ciemności nikt tego nie zauważył – ale zdjęcia pięknej królewny były we wszystkich gazetach, a ona nie robiła nic innego, tylko przez pół dnia rozdawała autografy.              A przez drugie pół dnia oganiała się od wielbicieli, którzy wpychali jej na palce pierścionki              z brylantami wielkimi jak cebule. Stary król był bardzo dumny ze swej córki i kupił jej chomika. Dziewczynka zawsze chciała mieć jakieś zwierzątko.

- A królewiczowi Mateuszowi deskorolkę – dorzucił natychmiast Mateusz. – oczywiście, stara królewna nie chciała być gorsza, więc usmażyła na kolację naleśniki z dżemem. Dwie dziurki w nosie i skończyło się – Mateusz był dumny, że tak ładnie zakończył bajkę.

Wtedy jak na zawołanie, zaświeciła się lampa i zaszumiał telewizor.

- No to mamy już prąd. W takim razie stara królewna idzie smażyć naleśniki. Mama podniosła się z kanapy – Mogę liczyć na mały koncert w kuchni czy wolicie oglądać dobranockę? Chyba jeszcze nie skończyła.

- E tam. – Malwina wyłączyła telewizor. – Nasza bajka jest o wiele lepsza. I po chili swoim piskliwym głosikiem śpiewała w kuchni:

 

„Były raz sobie cztery słonie, każdy kokardkę miał na ogonie”

Na nogach miała szpilki mamy i przytupywała sobie do rytmu. Mateuszek walił drewnianą łyżką w drewniany rondel. Wił się przy tym i potrząsała głową jak prawdziwy perkusista. A stara królewna smażyła naleśniki i smarowała je dżemem. Tylko telewizor stała w kącie obrażony, że nikt nie zwraca na niego uwagi.

 

Drogie Słoneczniki, podobało Wam się opowiadanie?

Zatem spróbujcie odpowiedzieć na kilka pytań:

- Kto był bohaterem opowiadania?

- Dlaczego dzieci nie mogły grać na komputerze i oglądać telewizji?

- Jakie uczucia wywołała informacja o braku prądu?

- Jaki pomysł miała mama na spędzenie wieczoru?

- Czy stworzenie bajki sprawiło dzieciom radość?

- Dlaczego tak sądzicie?

- Czy można spędzić dzień bez telewizora i komputera?

Przypomnijcie sobie również zasady mądrego  korzystania z komputera i telewizora.

Kochani otwórzcie teraz  KP4 s. 10-11, obejrzyjcie obrazki pokazujące, jak Janek i Paweł spędzili sobotę, opowiedzcie co robił każdy z chłopców ( Janek – jeździ na rowerze, buduje z klocków, gra w piłkę, gra z rodzicami w gry planszowe, Paweł ogląda telewizją , gra na komputerze, tablecie, komórce). Oceńcie, które formy spędzania wolnego czasu bardziej rozwijają, a które mniej.

Spróbujcie przeczytać tekst podsumowujący aktywność dzieci. Opowiedz, jak Ty zazwyczaj spędzasz wolny czas.

 

Na zakończenie zajęć maszerujcie po pokoju z jednoczesnym wypowiadaniem słów rymowanki:

„Mali odkrywcy świat zwiedzają, wiele pomysłów i zabaw mają” 

 

Pozdrawiamy Was serdecznie, Wasze Panie:)