Kalendarz pogody
Dzień dobry drogie Słoneczniki!!!
Witamy Was bardzo serdecznie w piątek, piąteczek, piątunio;)
Dziś mamy dla Was kolorowe zadania.
Poproście Rodziców i wspólnie przygotujcie i wytnijcie z kolorowego papieru sylwetę chmurki i słoneczka. Potem układajcie sylwety wg. poleceń:
- Słoneczko na chmurce
- Słoneczko pod chmurką
- Chmurkę przed słoneczkiem
- Chmurę za słoneczkiem
- Słoneczko pod chmurą
- Słoneczko obok chmury
- Słoneczko z prawej strony
Porozmawiajcie z Rodzicami o roli słońca, o jego pozytywnej i negatywnej sile.
Nie zapomnijcie o porannych ćwiczeniach gimnastycznych.
Poproście Waszych kochanych Rodziców, aby przeczytali Wam opowiadanie „Dom pod słońcem” Justyny Martynowskiej.
Dawno, dawno temu świat był bardzo dobry. Pełen radości, miłości i przyjaźni, lecz ludzie zaczęli zapominać, co to uśmiech, dobre słowo, braterstwo. Patrzyło na ten świat słońce: piękne, złote i ciepłe. Pewnego dnia postanowiło ukarać ludzi za zło, które wyrządzili sobie nawzajem. Powiedziało:
- Mam was dość, żyjecie dzięki mnie, to ja wam daję siłę i chęć do życia, lecz wy tego nie wykorzystujecie dobrze. Zgasnę więc i tak się stało.
Na świecie zapanowała ciemność. Źli ludzie cieszyli się. Radowali się mówiąc:
- Bardzo dobrze się stało, po co nam ten maruda.
Zaczęli żyć bez słońca, lecz nagle okazało się, że z powierzchni ziemi zniknęły rośliny(one nie mogą żyć bez słońca), potem zwierzęta (one nie mogą żyć bez roślin). Ludzie pozostali sami, głodni i zmarznięci. Cieszyły ich tylko wspomnienia o słońcu, jego ciepło i radości , jakie z sobą niosło. Znaleźli się wśród ludzi mędrcy, którzy postanowili, że będą tacy jak chciało słońce: mili, dobrzy, prawi. A ponieważ nie tylko zło bywa zaraźliwe, ale dobro też, powoli cały świat stawał się dobry. Ludzie zaczęli mieć nadzieję, znów zaczęli wierzyć w dobro. Stworzyli piękny dom oparty na współczuciu, miłości, zaufaniu i braterstwie. Dziwny był ten dom, bo bez dachu, który chroniłby od zimna. Ludzie zaczęli błagać słońce:
- Zostań naszym dachem, ciepłym i radosnym. I tak się stało. Słońce znowu zaświeciło. Przykryło dom ludzkości gorącą, wesołą tarczą dającą chęć do życia ludziom, roślinom, zwierzętom.
Kochani Rodzice porozmawiajcie z dziećmi na temat treści utworu:
- Kto był bohaterem opowiadania?
- Jak się czuli ludzie w swoim miejscu?
- Co sprawiło, że czuli się dobrze?
- Dlaczego słoneczko się pogniewało?
- Co zrobiło słońce?
-Jak odczuli to ludzie, jak odczuły to zwierzęta i rośliny?
- Jakie wspomnienia przywoływali ludzie?
- Czy ciepło może dawać tylko słońce?
- Czy ludzie również mogą obdarowywać się ciepłem?
- Jak wy rozwiązujecie swoje konflikty?
Pamiętacie nasze kropelki deszczu?
Przydadzą nam się do utrwalenia ćwiczeń matematycznych. Ile kropelek spadło z deszczowej chmurki? Kto z Was rozwiąże poniższe zadanie? Poproście Rodziców i pobawcie się w liczenie; dodawanie i odejmowanie kropelek deszczu spadającego z chmurki. Miłej zabawy.
Kochani przed nami Niedziela Palmowa. W tradycji Wielkanocnej jest to bardzo ważny dzień wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, którego radośnie witano palmowymi gałązkami – symbolem odradzającego się życia. W obecnej sytuacji zagrożenia korona wirusem nie będziemy uczestniczyć w uroczystościach kościelnych związanych z obchodami Niedzieli Palmowej. Jednakże podtrzymując tradycje ludową szeroko kultywowaną w naszym ludowym Przedszkolu serdecznie Was zachęcamy do podjęcia rękodzieła ludowego jakim jest własnoręczne wykonanie palemki wielkanocnej. Oto nasza propozycja:
Życzymy udanego weekendu i pozdrawiamy Was serdecznie. Wasze Panie;) Ewa i Jola