Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Literkowa farma

Dzień dobry Słoneczniki!!! Witamy Was bardzo serdecznieJ

Zapraszamy na zestaw porannych ćwiczeń gimnastycznych:

https://www.youtube.com/watch?v=Xw7aNr4vTbc

Dziś zapraszamy Was także do aktywnych zabaw i zadań „Literkowa farma”.

Pierwsza zabawa „Literki”, będąca utrwaleniem poznanych liter. Waszym zadanie drogie dzieci będzie odrysowanie na kartce swojej dłoni. Następnie próbujcie wymyślić zwierzęta, których nazwy rozpoczynają się tymi literami.

„Gdzie mieszkają zwierzęta gospodarskie?”

Kochani posłuchajcie opowiadania o zwierzętach gospodarskich i ich domach. Zastanówcie się nad nazwami pomieszczeń dla zwierząt. Możecie też naśladować ich odgłosy:

Mieszkaniem konia jest stajnia. Ma tam miękkie siano do jedzenia i wodę do picia.

Krowa mieszka w oborze. Śpi i odpoczywa na słomie. Żeby mogła najeść się świeżej trawy gospodarz prowadzi ją na pastwisko.

Świnia mieszka w chlewiku, czyli niskim murowanym domkiem z małym okienkiem. Jedzenie dostaje w korycie. Je wszystko i dużo. Mówi się, że jest wszystkożerna.

Kury, kaczki, gęsi i indyki też mają swoje domki. Kury mieszkają w kurniku. Lubią dziobać ziarno i grzebać pazurami w ziemi. Kaczki mieszkają w kaczniku. Lubią pływać w stawie w czym pomaga im błona między palcami. Jedzą ziarno, otręby i ziemniaki.

A jak nazywa się miejsce, w którym gospodarz trzyma swoje indyki i gęsi? (indycznik, gęśnik).

Owce mieszkają w owczarni, dużym murowanym domu, w którym mieszka kilkadziesiąt lub nawet kilkaset zwierząt, ale najbardziej lubią paść się na łąkach, skubać świeżą  trawę i pić dużo wody.

Mieszkaniem kozy jest koziarnia. Kozy lubią skubać trawę, ale nieopatrznie mogą zjeść prawie wszystko, nawet ścierkę.

Króliki to małe futrzane zwierzątka mieszkające w klatce na podwórku. Ich ulubione przysmaki to marchewki i kapusta. Pszczoły mieszkają w ulu.

„Czy to jest możliwe?” zabawa dydaktyczna zainspirowana treścią wiersza A. Frączek „Podróż”

Zabrał kiedyś pewien Maniek

 swoją żonę Czesię

Do miasteczka pod Poznaniem,

które Kórnik zwie się.

 

Spakowali różne graty,

Waliz wzięli z osiem,

Zapomnieli tylko mapy

Lecz mieli to w nosie.

 

Bo bez mapy, jak wiadomo

Życie jest ciekawsze,

A gdy trzeba, to o pomoc

Poprosi się zawsze.

 

Ludzie pomagali chętnie

Choć bywało czasem

Że im jakoś dziwnie mętnie

Wskazywali trasę…

 

Mimo wszystko pół roku

Dotarli do celu

Powitało ich: „ko-ko-ku!”

Kur i kurcząt wielu.

 

Dziwne… Pokój zamówili

W hotelu Pod Różą

A na miejscu otrzymali

Jedną grzędę kurzą.

 

Jedną grzędę? A to psikus!

Pod Poznaniem? Tak, w kurniku….

 

Kochane Słoneczniki spróbujcie odpowiedzieć na pytania:  Jak nazywało się małe miasto pod Poznaniem? Czego nie spakował Maniek na wycieczkę? Czy Maniek z żoną dojechał do miasta Kurnik? Gdzie trafił Maniek? Kto mieszkał w tym Kurniku?

Zastanówcie się teraz czy to możliwe, aby ludzie mieszkali w kurniku z kurami? Jest to niemożliwe w rzeczywistości, czy może zdarzyć się w wierszu lub opowiadaniu? Czy książki zawsze opisują to co jest realne, czy pisarz może coś wymyślić?

·         To co pisarz opisuje w książce to fikcja, to coś co powstaje jego głowie, więc może to być bardzo prawdziwe i może być też zupełnie fantastyczne. W książkach można opisywać zdarzenia, które nie mogą mieć miejsca w życiu. I to jest właśnie ciekawe, że zapisana jest w nich ludzka wyobraźnia, która wszystko może.

Zapraszamy teraz do ćwiczeń słuchu fonematycznego, wyróżniania głosek w nagłosie nazw zwierząt, wykonanie zadań w KP4 s. 68-69.

Kochani nie zapomijcie dziś obchodzimy także Dzień Przyjaciela, zatem nie zapomnijcie o niespodziance w postaci życzeń i pięknej laurki dla swoich przyjaciół!!

Miłego dnia, Pani Ewa i Jola:)