Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Na ludową nutę

Dzień dobry, 

Dzisiaj mam, dla was piosenkę ludową z regionu góralskiego. Chciałabym się pochwalić , że ja tę piosenkę bardzo dobrze znam, gdyż tańczyłam osobiście ten region. Szczerze Wam powiem, że jest to jeden z mich ulubionych tańców, które wykonuje Nasz Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca "Tramblanka". Jego nazwa to "Taniec górali żywieckich"

Mam świadomość tego, iż melodia jest trudna, ale liczę na to, że dacie sobie radę. Proszę was o naukę 2 pierwszych zwrotek. Oczywiście poniżej, żeby była wam łatwiej, podam dodatkowo tekst. Naprawdę jestem pewna, że wszyscy pięknie się i nauczą i zaśpiewamy ją wspólnie, na naszych zajęciach ludowych w przedszkolu. Pamiętajcie ja w was zawsze WIERZĘ!!!!

Oto link do melodii:

https://www.youtube.com/watch?v=IMBZpRBKpW8&ab_channel=PietrassMaster

Tekst do nauki:

Hej przez żywieckie pola leci sarna
Hej nóskami przebiero boby zarła
Jo by tes tak przebierała kiebyk taki nóski miała
Hej jak ta sarna jak ta sarna

Jescek nie widzioł takigo lynia
Jak ta Maryna co mo być moja
Piknygo rodu drobnygo chodu
Robić się jij nie kce zdechnie łod głodu

Dziewczęce stoję góralskie:

Bardzo ważne jest dla mnie również to, abyście zauważyli, jak w regionie góralskim wypowiada się różne wyrazy. Zwróć cię uwagę, że są zupełnie inaczej wymawiane, niż w naszym opoczyńskim (mo-ma, nie kce-nie chce, jescek-jeszcze). Myślę, że chociażby z tego powodu będzie wam ciężej nauczyć się tej melodii, ale ja wiem, że dacie radę.

Chciałabym, abyście tak jak i ja zakochali się w tym tańcu. Oglądając poniższy link, zauważcie, że jest to taniec bardzo energiczny, wymagający ogromnego wysiłku, idealnej kondycji, a przede wszystkim bardzo dobrej sprawności fizycznej. 

https://www.youtube.com/watch?v=F_BDLYAfg7w&ab_channel=NaLudowo

 

Miłego dnia i nauki piosenki,

Pa Pa

Pani Magda