Owady w letnim ogrodzie
Dzień dobry Słoneczniki!!!
Witamy Was bardzo cieplutko, na początek proponujemy kilka zagadek pt. „Jaka to głoska?”
Waszym zadaniem będzie odgadnięcie głoski powtarzającej w wymienionych w wierszu wyrazach.
Ma mnie Ania Ada, Ala
Słychać mnie gdy mówisz lala.
Jestem kiedy mówisz tata,
ma mnie także akrobata.
Każda mama mnie też ma
Bo ja jestem głoska……(a)!
Hola, hola, hola! –
Wznosi okrzyk Ola.
Olek woła: - Och,
Ma tę głoskę groch!
Ma ją także oko, nos,
Ogon, obraz oraz kos.
Już z pewnością wiecie to,
Że w wyrazach tych jest….(o)!
Kochane starszaki mamy nadzieję, że zagadki nie sprawiły Wam żadnego problemu i że świetnie poradziłyście sobie z odgadnięciem powtarzającej się głoski.
Oczywiście pamiętamy także o codziennych zabawach i ćwiczeniach gimnastycznych.
Ćwiczenia z balonem https://www.youtube.com/watch?v=O9FIhGaJFdk
Zabawa dydaktyczna „Zabawy w letnim ogrodzie”
Czy wiecie jakie owady można spotkać w letnim ogrodzie? Musicie wiedzieć i pamiętać, że owady zapylają kwiaty, przenoszą pyłek z jednego kwiatu na drugi i że bez nich nie byłoby owoców i niektórych warzyw.
Film edukacyjny o pszczołach:
https://www.youtube.com/watch?v=LMLSxZJTNnE
Pszczoły to bardzo pożyteczne owady, zapylają kwiaty dzięki czemu powstają owoce. Mieszkają w ulach. Teren , na którym stoją ule, wraz z ulami i wszystkimi narzędziami potrzebnymi pszczelarzowi do pracy, nazywamy pasieką.
Osy to owady, które można u nas spotkać od kwietnia do października. Giną gdy nadchodzą mrozy. Nie mieszkają tak jak pszczoły w ulach, ale budują swoje gniazda w ziemi wykorzystując nory drobnych zwierzątek, albo w dziuplach, lub na strychach. Żywią się nektarem z kwiatów i oczywiście, tak jak pszczoły zapylają kwiaty. Jadają też mięso.
Motyle – to owady, które żywią się nektarem kwiatów. Przelatując z jednego kwiatka na drugi przenoszą pyłek i w ten sposób zapylają kwiat. Są również prawdziwą ozdobą ogrodu, ze względu na piękne, kolorowe skrzydła. Niestety ich larwy podgryzają i niszczą liście roślin.
Trzmiele – to owady, które zakładają gniazda pod ziemią. Zamieszkują nory gryzoni i krecie korytarze. Czasem niepoprawnie nazywa się je bąkami. Są bardzo dobrymi zapylaczami. Ogrodnicy wykorzystują je do zapylania papryki i pomidorów pod osłonami. Pszczoły nie mogłyby tego zrobić, bo nie lubią być w zamkniętej przestrzeni.
Chrząszcze – tak jak trzmiele mieszkają pod ziemią, w budynkach lub pod koronami drzew. Są bardzo pożyteczne. Po pierwsze, dlatego że zjadają mniejsze owady, które niszczą rośliny, po drugie, dlatego, że zapylają kwiaty. Do najbardziej popularnych chrząszczy należy BIEDRONKA!
Kochani wykonajcie teraz zadania w kartach pracy 4 s. 62-63
Pozdrawiamy Was serdecznie, Wasze Panie:)