Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

W przestrzeni kosmicznej

Dzień dobry drogie Słoneczniki!!!

Jak minął Wam wczorajszy dzień spędzony tematycznie na planecie Chustolandii, oraz zabaw z nowo poznaną literką;)? Mamy nadzieję, że świetnie. Dziś ciąg dalszy zabaw i aktywności z zakresu tematyki o Kosmosie.

Nasze dzisiejsze dzisiejsze zmagania zaczniemy od ćwiczeń w kartach pracy cz.3, nr 7

- posłuchajcie nazw planet, powiedzcie jak nazywa się pierwsza, druga, trzecia….ósma planeta, licząc od Słońca.

Pora teraz na ćwiczenia poranne kształtujące prawidłową postawę,  zapraszamy do poniższego linku…

https://www.youtube.com/watch?v=2BQCcIjudZ8

Posłuchajcie teraz opowiadania Schmita Schimela „Dzieci Ziemi”  – pamiętajcie (w tłumaczeniu Eleonory Karpuk).

Gdzieś w najgłębszej aksamitnej czerni wszechświata krąży cudownie błękitny świat. Z daleka wygląda on jak prześliczna, niebiesko- biała, zamglona marmurowa kula. Ale im bardziej się zbliżamy, tym więcej widzimy kolorów – czerwienie, brązy, żółcie i wszystkie odcienie zieleni. Jest wiele światów unoszących się w przestrzeni, ale ten świat jest szczególny. To nie jest zwykły świat. Są bowiem na nim zwierzęta. Miliardy zwierząt. Więcej zwierząt niż wszystkich gwiazd, które mrugają z nocnego nieba. A wszystkie owe zwierzęta są dziećmi tego świata. Ponieważ ten świat jest ich matką. My zaś nazywamy go Matką Ziemią. Zwierzęta nie są same na Matce Ziemi. Żyją tu również ludzie. Miliardy ludzi. Jest ich więcej niż gwiazd, które mrugają z nocnego nieba. Oni także są dziećmi Matki Ziemi. Tak więc zwierzęta i ludzie, Matka Ziemia – to jedna wielka rodzina. I bawią się tu delfiny. I śpiewają ptaki. I tańczą gazela. I żyją ludzie. W najgłębszej aksamitnej czerni wszechświata krąży rodzina Matki Ziemi i zwierzęta pamiętają. Oni pamiętają Matkę Ziemię z czasów, zanim pojawili się na nim ludzie. Pamiętają czas, gdy lasy były gęste, bujne i zielone. Gdy oceany i rzeki, i jeziora były przejrzyste i krystalicznie czyste. Gdy niebo było jasne i tak błękitne zwierzęta pamiętają także chwile, kiedy ujrzały pierwszych ludzi. Na początku zaledwie kilku, a potem coraz więcej i więcej, aż ludzie rozeszli się po całej Matce Ziemi. Mimo to nadal zwierząt było więcej niż ludzi. I ludzie dzielili się Matką Ziemią ze zwierzętami. Jeszcze pamiętali, że zwierzęta są ich siostrami i braćmi. Jeszcze pamiętali, że stanowią cząstkę jednej wielkiej rodziny. Zapomnieli, że wszyscy są cząstką jednej wielkiej rodziny. Zapomnieli, że zwierzęta to ich siostry i bracia. Zapomnieli, że wszyscy są cząstką jednej wielkiej rodziny Matki Ziemi. Ludzie zapomnieli. Ale zwierzęta pamiętały. Wiedziały, że kiedyś będą musiały ludziom o tym przypomnieć. Każdego  dnia nasze siostry i bracia przypominają. Bo kiedy bawią się delfiny, ludzie pamiętają. Kiedy śpiewają ptaki, także pamiętają. Kiedy tańczą gazele, także pamiętają. A kiedy ludzie będą pamiętać, będą też kochać.

Porozmawiajcie teraz proszę wraz ze swoimi domownikami na temat opowiadania; na temat wyglądu Ziemi, jej mieszkańców, ich postępowania.

Posłuchajcie teraz piosenki pt.  „Ziemia – zielona wyspa”,  (sł. Halina Cenarska, muz. Andrzej Nowak) skorzystajcie z linku:

https://soundcloud.com/user-956760406/ziemia-zielona-wyspa-s-halina?in=user-956760406/sets/odkrywam-siebie-bb-cd2

Nie warto mieszkać na Marsie,

nie warto mieszkać na Wenus

Na ziemi jest życie ciekawsze,

powtarzam to każdemu.

Ref.

Bo ziemia to wyspa

To wyspa zielona

Wśród innych dalekich planet.

To dom jest dla ludzi,

dla ludzi i zwierząt,

więc musi być bardzo zadbany.

 

Chcę poznać życie delfinów

i wiedzieć co piszczy w trawie.

Zachwycać się lotem motyla

I z kotem móc się pobawić.

Ref.

Bo ziemia to wyspa….

Posadzimy kwiatów tysiące,

Posadzimy krzewy i drzewa.

Niech z nieba uśmiecha się Słońce,

Pozwólmy ptakom śpiewać.

Ref.

Bo Ziemia to wyspa…

Porozmawiajcie na temat tekstu piosenki:

- co można spotkać na Ziemi?

- dlaczego powinniśmy o nią dbać?

- co można zrobić, żeby była jeszcze piękniejsza?

Podsumowaniem naszego zagadnienia będzie ćwiczenie w Kartach pracy cz. 3, nr 71

- odwzorujcie rysunki rakiety i ufoludka wg wzorów

- rysujcie po śladach nie odrywajcie kredki od kartki

 

Kochane Słoneczniki z pewnością każdy z Was ma w domu klocki:), zatem Waszym zadaniem będzie zbudowanie stacji kosmicznych z różnorodnych klocków i wymyślenie im nazw. Czekamy na zdjęcia Waszych kosmicznych budowli oraz zadań w kartach pracy na naszej grupie FB Słoneczniki.

  

Serdecznie Was pozdrawiamy i życzymy super kreatywnych i mega kosmicznych pomysłów!

Wasze Panie: Ewa i Zosia;)