Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Wesołych Świąt

 

Witam Was Bratki. To już ostanie zajęcia przed Wielkanocą.

Podsumujmy sobie to czego dowiedzieliśmy się o zwyczajach Wielkanocnych. Pomoże wam w tym filmik poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=giRwxyKTXcg&t=297s

A teraz pobawcie się z rodzicami w „Opowiadanie” – Rodzic będzie opowiadał, pokazując odpowiednie ruchy ilustrujące opowiadanie, a wy będziecie naśladować rodzica.

Mały zajączek (przykucamy ,przykładają dłonie do głowy- robimy uszy zajączka)skakał po łące i zastanawiał się jaką ,świąteczną niespodziankę przygotować dla swoich przyjaciół (skaczemy w przysiadzie w różnych kierunkach). Postanowił zrobić dla nich pisanki (naśladujemy malowanie pisanek). Kiedy były już gotowe ,delikatnie poukładał je w wózku.(naśladujemy przenoszenie pisanek w obu dłoniach z jednego miejsca na drugie). Powoli ciągnął wózek , aby rozwieść pisanki do swoich kolegów(naśladujemy ciągnięcie ciężkiego wózka za sznurek). Wózek był ciężki. Zajączek co pewien czas zatrzymywał się ,ocierał pot z czoła (ocieramy pot z czoła raz jedna ręką raz drugą) oraz przeciągał się ,aby rozprostować plecy i ręce(przeciągamy się). Był już bardzo blisko domu kogucika ,kiedy nagle potknął się i przewrócił (naśladujemy potknięcie i przewrócenie się). Wózek z pisankami przechylił się na bok ,            a pisanki poturlały się po trawie (turlamy się po dywanie w różnych kierunkach). Skorupki pisanek zaczęły pękać .Wykluły się z nich kurczątka(naśladujemy wykluwanie się kurczątek z jajek). Zajączek przestraszył się i zaczął uciekać(skaczemy w przysiadzie), a kurczątka machając swymi malutkimi skrzydełkami,pobiegły za nim (biegamy machając ugiętymi w łokciach rękami). Kurczątka były jednak malutkie, dlatego szybko się zmęczyły .Przykucnęły więc na trawie (przykucamy), aby odpocząć. Tymczasem zajączek opowiadał przyjaciołom o swojej przygodzie , a oni się z niego głośno śmiali (naśladujemy śmiech). Myślę, że o zajączku nie można powiedzieć ,         że był bardzo odważny , bo przecież przestraszył się małych kurczątek.

Na koniec naszych zajęć proponuje wam zabawę kulinarną -Wielkanocna baba.

Upieczeciewspólnie z rodzicami świąteczną babkę. Aby ciasto się udało należy postępować zgodnie z przepisem,  w którym podane są produkty i czynności jakie należy wykonać. Postępujcie krok po kroku a babka na pewno się uda!

Wspólnie z mamą/tatą przygotujcie formę do pieczenia babki, wysmarujcie ją dokładnie masłem i posypcie w środku mąką. Przygotujcie: 4 jajka, 1 szklankę cukru, 1 szklankę mąki pszennej,  ½ szklanki mąki ziemniaczanej,1 łyżeczka proszku do pieczenia, ½ kostki masła(10 dkg), masło trzeba rozpuścić i ostudzić. Przystąpcie teraz do pracy, poproście rodziców o pomoc, będą czynności, których wy nie będziecie w stanie wykonać, są po prostu niebezpieczne. Oddzielcie proszę białka od żółtek i ubijcie je na puszystą pianę. Następnie dodajcie żółtka i cukier i ubijajcie je aż powstaną bąbelki. Teraz wsypcie do ubitych jajek mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i wszystko wymieszajcie. Do tak przygotowanej masy dodaj rozpuszczone i wystudzone masło i jeszcze przez chwilę mieszajcie. Tak przygotowaną masę wlejcie do przygotowanej formy, poproście mamę/tatę aby wstawili ją do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika, będzie się piekła 45 – 50 min. Kiedy babka będzie się piekła, pomóżcie rodzicom posprzątać miejsce pracy. Tak będzie wyglądała twoja babka Wielkanocna.

 

Pamiętajcie, że Wielkanoc tuż tuż. Dlatego pomagajcie rodzicom w pracach domowych i przygotowaniu potraw Wielkanocnych. A teraz czas na życzenia: