Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Zasady bezpiecznych wakacji

Zanim przejdziemy do zajęć posłuchajcie piosenki pt. „Bezpieczne wakacje”.

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM&fbclid=IwAR0X9H64LBV-_f4tw5RqCEq7ZwD4hWsM-fqzrA5f9o63lUw8WPCDZO45dBg

Quiz: „Zasady bezpiecznych wakacji – tak czy nie!”

·         Skórę smarujemy kremem z filtrem. Tak czy nie?

·         Na górskie szlaki wybieramy się w klapkach. Tak czy nie?

·         Na wycieczkę łodzią lub kajakiem zakładamy kapok. Tak czy nie?

·         Możemy zostawić bagaż bez opieki w dowolnym miejscu. Tak czy nie?

·         W czasie burzy chronimy się pod drzewem. Tak czy nie?

·         Kąpiemy się tylko na wydzielonych, strzeżonych kąpieliskach. Tak czy nie?

·         Odmawiamy gdy nieznajoma osoba chce nas czymś poczęstować. Tak czy nie?

·         Gdy jest bardzo gorąco wchodzimy szybko do zimnej wody. Tak czy nie?

·         W górach chodzimy tylko po wyznaczonych szlakach. Tak czy nie?

·         W słoneczny dzień nosimy nakrycie głowy. Tak czy nie?

·         Do jazdy na rowerze zakładamy kask. Tak czy nie?

·         W upalne dni pijemy dużo wody. Tak czy nie?

·         Po pikniku w lesie zostawiamy śmieci na trawie. Tak czy nie?

Rozmowa z domownikami na temat tekstu opowiadania W. Widłaka „Latarnia”

                                                                                                                                                      

Dzień dobry nazywam się Wesoły Ryjek. Dziś rano tata powiedział:

- Ryjku wybierzemy się na latarnię morską. A przynajmniej tak to zrozumiałem.

- Nie wiedziałem tato, że są specjalne morskie latarki – powiedziałem. – A po co? A są jakieś specjalne górskie? Albo jeziorskie …jeziorne…jeziorowe? W czym się różnią? Czy mają…

Miałem bardzo dużo pytań, ale tata zamachnął rękami tak jak wtedy, kiedy obok nas latała osa.

- Ryjku, to nie latarka, tylko latarnia – powiedział.

- Latarnia morska jest duża i trzeba się na nią wdrapać. Zresztą sam zobaczysz. No więc zapytałem jeszcze tylko, czy możemy zabrać ze sobą mojego żółwia Przytulankę, żeby on też zobaczył tę dużą latarnię, na którą trzeba się wdrapać. Tata się zgodził i więcej już o nic nie pytałem, choć byłem bardzo ciekaw. Do latarni trzeba było dojechać, a potem dojść przez las, a potem trochę się wdrapać pod górkę.

- Tato, daleko jeszcze? – zapytałem. – Bo mój żółw już by chciał dojść.

- Powiedz żółwiowi, że jest bardzo blisko – powiedział tata, a ja się zdziwiłem, bo oprócz drzew nie widziałem przed sobą nic dużego, na co można by się wdrapać. Wtedy przed nami nagle coś się pojawiło. Jakby dom z cegły, tylko okrągły.

- Spójrz w górę – powiedział tata. Spojrzałem. Latarnia była rzeczywiście wielka. Wyglądała trochę jak ogromny komin, a trochę jak wieża na zamku, który kiedyś zwiedzaliśmy.

- A gdzie ta latarnia ma żarówkę? – zapytałem. I wtedy właśnie się okazało, że do żarówki trzeba się wdrapać na górę. Szliśmy i szliśmy po schodach, które ciągle się kręciły i nie mogły przestać, aż mnie też się zaczęło kręcić w głowie. Na szczęście tata wziął mnie wtedy na ręce i wszystko się odkręciło, tak jak trzeba. Tak to już jest z moim tatą, na górze sam nie wiem co było ciekawsze – wielka żarówka (co prawda zgaszona, bo był dzień), czy widok z malutkich okienek.

- Widzisz morze, Ryjku? – pytał tata – A drzewa? Jest ich całe morze. A tam gdzieś w tamtą stronę jest nasz dom.

- Dom! -  zawołałem. – Ojej domu nie widzę. Dziś dowiedziałem się, po co budowano latarnie morskie. Po to, żeby każdy – nawet z daleka i nawet w najgorszą burzę – mógł trafić do domu. I wiecie co? To działa. Nie wiem dokładnie jak, ale w każdym razie my też trafiliśmy do naszego domu!

Kochani porozmawiajcie ze swoimi domownikami na temat treści opowiadania, spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Gdzie Wesoły Ryjek wypoczywał z tatą? Dokąd tata zabrał Wesołego Ryjka? Do czego służą latarnie morskie? Co się znajduje na samym szczycie latarni? Czy ktoś kiedyś wdrapał się na sam szczyt latarni? Co było widać przez małe okienka?

Posłuchajcie jeszcze kilka ciekawostek o latarniach:

Latarnie to znaki nawigacyjne, wskazujące drogę. Wyglądają jak wysokie wieże z małymi okienkami. Budowane są na brzegach mórz i bardzo dużych jezior. Wysyłają sygnały świetlne, a w czasie gęstej mgły, gdy światło jest mało widoczne  - również sygnały dźwiękowe. Obecnie większość latarni jest zautomatyzowana, ale dawniej mieszkali w nich latarnicy, którzy o zmroku zapalali lampy latarni. W odległych czasach, kiedy nie było jeszcze latarni, na skalnych brzegach mórz rozpalano wielkie ogniska. Najwyższa latarnia znajduje się w Świnoujściu. Jest zbudowana z cegły. Na jej szczyt prowadzi aż 308 schodków.

Narysujcie latarnię morską według własnego pomysłu, albo zbudujcie ze klocków.

Miłego dnia, pozdrawiamy - Pani Ewa i Jola:)