Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Jesteśmy Polką i Polakiem

Witajcie Stokrotki! :)

Niestety - nie możemy się jeszcze spotkać w naszym przedszkolu - na tą chwilę musimy jeszcze trochę poczekać, więc znów zaczynamy kolejny tydzień naszych zajęć on- line. Mamy nadzieję, że w tym tygodniu również nie będziecie się nudzić i miło i ciekawie spędzicie czas na naszych propozycjach zabaw! :)

W tym tygodniu - ponieważ zbliżają się Majowe Święta - zajmiemy się tematyką naszego kraju! Na początek zabieramy Was w podróż po Polsce! 

Posłuchajcie piosenki! 

https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

Jakie miejsca zwiedziły dzieci z piosenki? 

Czy Wy kiedykolwiek byliście z Rodzicami w tych miejscach - poproście Rodziców o pokazanie zdjęć ( jeśli takie mają) - a może wstawicie na grupę zdjęcia z Waszych wspólnych podróży po Polsce? :) 

Jednym z przystanków dzieci z piosenki był Kraków - Któż to taki groźny mieszka w Krakowie? Poznajcie historię tego stwora!

 

POLSKIE LEGENDY: O SMOKU WAWELSKIM

 


Dawno temu, gdy polskimi ziemiami rządził król Krak, w Krakowie pojawił się smok. Było to ogromne zwierzę, o zielonej skórze, długim ogonie i paszczy wypełnionej ostrymi zębami. Smok zadomowił się w jamie pod zamkiem i żądał, aby raz w tygodniu składano mu ofiarę w postaci krowy. Jeżeli nie spełniono jego zachcianki, porywał ludzi.

Na mieszkańców Krakowa padł blady strach, jednak znalazło się kilku śmiałków, którzy twierdzili, że zdołają pokonać smoka. Niestety żaden z nich nie wracał z wyprawy do jamy potwora. Zarówno król, jak i poddani stracili już nadzieję na ratunek. Co tydzień stada bydła boleśnie się kurczyły, gdyż smok wymagał zawsze najdorodniejszych sztuk. Martwiono się, co będzie, gdy pożre już wszystkie krowy.
Gdy wydawało się, że wszystko już stracone i lud Krakowa czeka zagłada, na dworze Kraka pojawił się ubogi szewczyk. 
- Panie mój, myślę, że jestem w stanie pokonać dręczącego Was smoka - zwrócił się do króla, nisko się kłaniając.
W królewskiej sali rozbrzmiały śmiechy rycerzy.
- Patrzcie go, śmiałek się znalazł. 
- Nie wiesz, że smoka nikt nie jest w stanie pokonać?
- Zabił już wielu wybitnych wojaków! Jak możesz się z nimi równać?
Jednak Krak był mądrym władcą i wiedział, że nie można marnować żadnej szansy na uwolnienie się od  groźnej bestii.
- Dobrze, szewczyku. Pokonaj smoka, a zostaniesz sowicie nagrodzony.

Szewczyk ukłonił się i odszedł, obmyślając swój plan. Niebawem wszystko miał już przygotowane. Zabił najdorodniejszego barana, jakiego udało mu się znaleźć, a potem wypchał go siarką i dokładnie zaszył. Zarzucił sobie go na plecy i udał się w kierunku smoczej jamy. Najciszej jak tylko potrafił zakradł się do samego wejścia, rzucił wypchanego barana i uciekł. Wkrótce z groty wyszedł smok, zwabiony zapachem świeżego mięsa i dostrzegając barana, natychmiast go pożarł. Siarka ukryta w zwierzęciu od razu zaczęła działać, powodując u smoka ogromne pragnienie. Rzucił się w kierunku Wisły i pił, pił, pił, pił...Wydawało się, że jeszcze chwila i wypije całą Wisłę! I wtedy nagle rozległ się ogromny huk. Smok wypił tak dużo wody, że po prostu pękł. Pomysłowy chłopiec został bohaterem całego miasta, a król sowicie go wynagrodził. 

W Krakowie zaś do dziś, u stóp Wawelu, można zobaczyć Smoczą Jamę i ziejącą ogniem figurę wawelskiego smoka, upamiętniającą bohaterski czyn szewczyka.

Jak Wam się podobała historia Szewczyka? Nie boicie się przypadkiem Smoka? :) Pewnie, że nie ! Przedszkolaki Stokrotki to dzielne zuchy!!! :) 
Zadanie na dziś - wykonajcie Wawelskiego Smoka, który zionie ogniem! :) Już Wam podpowiadamy co zrobić! :) 
Będą nam potrzebne:
- rolka po papierze toaletowym,
- zielona farba lub zielony papier kolorowy (rolkę można okleić) 
- bibuła, wstążka lub papier w kolorze żółtym, pomarańczowym lub/i czerwonym
- klej,
- dodatki w postaci oczu (mogą być inne wg własnego pomysłu)
Oto nasza propozycja:
Teraz już zostaje tylko wesoła zabawa z Wawelskim Smokiem! Trzeba mocno dmuchać w rolkę - a wtedy zionie on ogniem :)
 
Możecie oczywiście wykonać Smoka także inną techniką - chętnie obejrzymy na grupie wszystkie Wasze prace! :)
Pozdrawiamy - Wasze Panie 
Kasia i Madzia :)