Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Nadchodzi lato

Dzień dobry.

Witam Was w środę 10 czerwca.

Oto zadania przygotowane na dziś:

1.Gimnastyka .

Spacer-zabawa ruchowa inspirowana opowieścią:

Rodzic czyta tekst, a dziecko spaceruje po pokoju i naśladuje czynności zgodnie z opowieścią.

Wyobraźcie sobie, że znajdujecie piękny kwiat, który upajająco pachnie.Przysuńcie twarz blisko niego i wąchajcie miły aromat...

Wyobraźcie sobie,że napotkałyście dziki krzew z jadalnymi owocami.Zerwijcie sobie kilka i włóżcie do ust...

Wyobraźcie sobie, że doszłyście do małego stawu, po którym pływa stado dzikich kaczek.Pokażcie mi jak karmicie te kaczki(...)

Teraz musimy przejść przez gęste chaszcze, w których są pokrzywy i ciernie, wyobraźcie sobie jak przez nie przechodzicie, nie raniąc się przy tym. W poprzek drogi leży wielki pień drzewa.Pokażcie mi jak przez niego skaczecie...

W oddali można zobaczyć stado jeleni.Obserwujcie je. Dochodzimy do pięknego czystego jeziora.Pokażcie mi jak wchodzicie do wody i chlapiecie się.Biegiem wracamy do domu.

2.Gimnastyka buzi i języka.

3.Nadchodzi lato

https://www.youtube.com/watch?v=Ls4y1_s5czI

4.Posłuchajcie wierszyka o lecie

Słonko mocniej grzeje
zieleni się las,
woła wszystkie dzieci
już wakacji czas.

Misio się opala i laleczka też,
nawet ze swej norki
wyjrzał mały jeż.

Lato, lato, co wy dzieci na to,
lato, lato przyszło do nas już.

Czas już na wakacje,
na wakacje czas,
odwiedzimy rzekę,
odwiedzimy las.

Zabierzemy misia i laleczkę też,
tylko w swojej norce
pozostanie jeż.

Lato, lato, co wy dzieci na to,
lato, lato przyszło do nas już.

4.Ciekawostki o lecie

1. Skąd pochodzi nazwa „lato”?

Nazwa ta wzięła się od prasłowiańskiego słowa „leto”, które tłumaczy się jako „najcieplejszą porę roku”. Stąd też wzięło się pojęcie roku, które początkowo liczyło się od jednego lata do drugiego.

2. Astronomiczne lato

Lato zaczyna się 21 czerwca. Wtedy też ma miejsce przesilenie letnie. Jest to najdłuższy dzień w roku dla krajów położonych na północnej półkuli. Z kolei na półkuli południowej jest to najkrótszy dzień w roku.

3. Letnie kino

Latem do kin wchodzą największe hity w ciągu całego roku. Wszystkie te filmy są bardzo znane. Oprócz tego, duże filmy wychodzą też w okolicy Bożego Narodzenia, jednak nie są one nawet w połowie tak popularne jak te, które pojawiają się w kinach w ciągu lata.

4. Rosnąca wieża Eiffla

Latem wieża Eiffla w Paryżu rośnie. Dzieje się tak, bo jest ona zbudowana ze stali, która zmienia swoją wielkość pod wpływem temperatury. W zimę wieża się kurczy, a latem może urosnąć nawet o około 15 centymetrów.

5. Co robimy w wakacje?

Kilka lat temu przeprowadzono badania, które miały sprawdzić czym najbardziej lubimy zajmować się latem. Co ciekawe, na pierwszym miejscu było robienie zakupów. Potem pojawiło się zwiedzenie historycznych miejsc, pływanie oraz sporty wodne, spacery i wycieczki krajoznawcze. Czy oznacza to, że gorąca pogoda przekonuje nas do wydawania większej ilości pieniędzy? Bardzo możliwe!

6. Chrześcijańskie święto

W dniu przesilenia letniego świętuje się narodziny Jana Chrzciciela, który udzielił chrztu Jezusowi w rzece Jordan. Nie wiemy kiedy dokładnie urodziła się ta osoba, ale mówi się, że wydarzyło się to około pół roku przez Chrystusem.

7. Letnie hity muzyczne

Wspomnieliśmy już o hitach w kinie, ale okazuje się, że nie tylko tam tworzą się prawdziwe przeboje. W radiu również puszcza się piosenki, które zostały stworzone specjalnie z myślą o tej porze roku. Z pewnością każdy z nas ma piosenki, które kojarzą mu się wyłącznie z latem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostały one stworzone właśnie po to, żeby tak było.

8. Noc Kupały

Noc Kupały jest bardzo popularnym słowiańskim świętem. Odbywa się ono w nocy z 21 na 22 czerwca, czyli podczas letniego przesilenia. Jest to też najkrótsza noc w roku. Puszcza się wtedy wianki na wodzie.

Lato na dywanie

https://www.youtube.com/watch?v=JY2LxTIkWyQ

Pracujemy w KP cz 4 str.48,49-Przygotowania do sezonu letniego.

Pozdrawiam serdecznie :)