Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Ziemia- zielona wyspa

Dzień dobry Brateczki!

Witam Was kolejnego dnia nauczania zdalnego Jak się dzisiaj czujecie? Wyspaliście się?

Mam nadzieje, że tak i jesteście gotowi do dzisiejszej zabawy! Zapraszam Was serdecznie

Dzisiaj kontynuujemy naszą kosmiczną wyprawę.

 Wczoraj byliśmy z w kosmosie z trzema kosmitami. Dzisiaj wracamy na naszą planetę, która nazywa się… Wiecie jak? ZIEMIA! A więc wyobraźcie sobie, że startujemy rakietą z odległych planet z powrotem na Ziemię!

Możecie zacząć odliczać do startu: 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0. Podczas odliczania klaszczcie w dłonie z coraz szybciej i szybciej, następnie, na wysokości brzucha, narysujcie spiralę (maszyny zaczynają pracować), wydając dźwięk: Bzz (rakieta startuje). Sstaaart – uderzajcie dłońmi o uda, rakieta wystartowała – wyskoczcie w górę, wymachujcie ramionami do góry, krzyknijcie: Hurra! Rakieta wystartowała, spróbujcie naśladować lot rakiety iiiii lądujemy.

A teraz czas na opowiadanie!

Gdzieś w najgłębszej aksamitnej czerni wszechświata krąży cudownie błękitny świat. Z daleka wygląda on jak prześliczna, niebiesko-biała, zamglona marmurowa kula. Ale im bardziej się zbliżamy, tym więcej widzimy kolorów – czerwienie, brązy, żółcie i wszystkie odcienie zieleni. Jest wiele światów unoszących się w przestrzeni, ale ten świat jest szczególny. To nie jest zwykły świat. Są bowiem na nim zwierzęta. Miliardy zwierząt. Więcej zwierząt niż wszystkich gwiazd, które mrugają z nocnego nieba. A wszystkie owe zwierzęta są dziećmi tego świata. Ponieważ ten świat jest ich Matką. My zaś nazywamy go Matką Ziemią. Zwierzęta nie są same na Matce Ziemi. Żyją tu również ludzie. Miliardy ludzi. Jest ich więcej niż gwiazd, które mrugają z nocnego nieba. Oni także są dziećmi Matki Ziemi. Tak więc zwierzęta i ludzie, i Matka Ziemia – to jedna wielka rodzina. I bawią się tu delfiny. I śpiewają ptaki. I tańczą gazele. I żyją ludzie. W najgłębszej aksamitnej czerni wszechświata krąży rodzina Matki Ziemi. I zwierzęta pamiętają. One pamiętają Matkę Ziemię z czasów, zanim pojawili się na niej ludzie. Pamiętają czas, gdy lasy były gęste, bujne i zielone. Gdy oceany i rzeki, i jeziora były przejrzyste i krystalicznie czyste. Gdy niebo było jasne i tak błękitne. Zwierzęta pamiętają też chwile, kiedy ujrzały pierwszych ludzi. Na początku zaledwie kilku. Ale potem coraz więcej i więcej, aż ludzie rozeszli się po całej Matce Ziemi. Mimo to nadal zwierząt było więcej niż ludzi. I ludzie dzielili się Matką Ziemią ze zwierzętami. Jeszcze pamiętali, że zwierzęta są ich siostrami i braćmi. Jeszcze pamiętali, że stanowią cząstkę jednej wielkiej rodziny. I zwierzęta, i ludzie – to oczy i uszy, i serce Matki Ziemi. Więc kiedy bawiły się delfiny, bawiła się Matka Ziemia. Kiedy śpiewały ptaki, Matka Ziemia śpiewała. Kiedy tańczyły gazele, Matka Ziemia tańczyła. A kiedy ludzie kochali, kochała i Matka Ziemia. Mijały lata, rodzili się ludzie. Coraz więcej i więcej, i więcej. Aż wreszcie ludzi było więcej niż zwierząt. I ludzie zapomnieli. Zapomnieli dzielić się ze zwierzętami ziemią i wodą, i niebem Matki Ziemi. Zapomnieli, że zwierzęta to ich siostry i bracia. Zapomnieli, że wszyscy są cząstką jednej wielkiej rodziny Matki Ziemi. Ludzie zapomnieli. Ale zwierzęta pamiętały. Wiedziały, że kiedyś będą musiały ludziom o tym przypomnieć. I teraz każdego dnia nasze siostry i bracia przypominają. Bo kiedy bawią się delfiny, ludzie pamiętają. Kiedy śpiewają ptaki, także pamiętają. Kiedy tańczą gazele, także pamiętają. A kiedy ludzie będą pamiętać, będą też kochać.

Słuchaliście uważnie? O czym było to opowiadanie?

Możecie teraz porozmawiać z Rodzicami na temat opowiadania; na temat wyglądu Ziemi, jej mieszkańców, ich postępowania.

A teraz posłuchajcie piosenki o naszej planecie Ziemi- wyspie zielonej!

Ziemia- wyspa zielona

1. Nie warto mieszkać na Marsie,

 nie warto mieszkać na Wenus.

Na Ziemi jest życie ciekawsze,

 powtarzam to każdemu.

Ref.: Bo Ziemia to wyspa,

 to wyspa zielona

 wśród innych dalekich planet.

To dom jest dla ludzi,

 dla ludzi i zwierząt,

więc musi być bardzo zadbany.

2. Chcę poznać życie delfinów i wiedzieć,

co piszczy w trawie.

Zachwycać się lotem motyla

i z kotem móc się pobawić.

Ref.: Bo Ziemia to wyspa, …

3. Posadźmy kwiatów tysiące,

posadźmy krzewy i drzewa.

Niech z nieba uśmiecha się

Słońce, pozwólmy ptakom śpiewać.

Ref.:       Bo Ziemia to wyspa, …

Porozmawiajcie z Rodzicami o tej piosence.

- Co można spotkać na Ziemi?

- Dlaczego powinniśmy dbać o naszą planetę?

- Co możemy zrobić, aby była jeszcze piękniejsza?

 

A teraz spróbujcie wykonać własną planetę Ziemię. Będą Wam potrzebne kolorowe gazety, koło wycięte z zielonego papieru, nożyczki, flamastry i klej.

Na początek obejrzyjcie kolorowe gazety, koniecznie z wieloma obrazkami, wybierzcie kto i co mogłoby się znaleźć na Waszej planecie Ziemi i z pomocą Rodziców wytnijcie to, a następnie przyklejcie na naszej Ziemi z zielonej kartki. Możecie też dorysować więcej szczegółów  flamastrami!

Na zakończenie wykonajcie zadania w Kartach pracy cz. 3, nr 71

- odwzorujcie rysunki rakiety i ufoludka wg wzorów

- rysujcie po śladach nie odrywajcie kredki od kartki

Powodzenia i miłej zabawy! Jestem bardzo ciekawa efektów Waszej pracy Pochwalcie się nimi koniecznie na naszej grupie na FB.

Pozdrawiam Was cieplutko i do zobaczenia już niedługo w przedszkolu

Wasza Pani Natalia